Under näringslivsgalan i Olofström utsågs vinnaren av hållbarhetspriset Framtidstro Blekinge 2025 för Olofströms kommun. Ett företag som är en stark budbärare av hållbarhet.
Under 2025 instiftar banken ett nytt hållbarhetspris för att uppmärksamma lokala företag som visar vägen inom hållbarhetsområdet. Det första hållbarhetspriset för Olofströms kommun delades ut under den årliga näringslivsgalan i Olofström i helgen och vinnare blev EBP!
– Det känns jättekul att få det här priset. Vi har arbetat med hållbarhet ett antal år nu och det är kul att det uppmärksammas extern, säger Julia Landgren, hållbarhetschef EBP.
Juryns motivering till priset:
”Genom en stark fokusering på integrering av hållbarhet i hela verksamheten, såsom investeringar i anläggningstillgångar, del av ledningsgruppen, god arbetsmiljö, energieffektivisering, utbildning av personalen, och gemensamma satsningar tillsammans med både kunder och leverantörer; Är företaget en stark budbärare av hållbarhet.
I en global konkurrenssituation styr detta företag både försäljning och inköp utifrån en tydlig målbild att skapa en hållbar värdekedja från leverantör till slutkund. Företaget har visat att hållbarhet också skapar lönsamhet.”
– EBP är ett företag som visar vägen inom hållbarhet. Det finns många spännande företag i Olofström men det var EBP som tog hem priset den här gången. Som lokal Sparbank värnar vi om att bidra till ett mer hållbart samhälle och det är en av anledningarna till att vi nu instiftat det här priset, berättar Björn Flod, hållbarhetsansvarig Sparbanken i Karlshamn.
På EBP är hållbarhetsarbetet en nyckelfaktor och förra året tillträdde Julia en nyinrättad roll som hållbarhetschef.
– Att arbeta med hållbarhet tycker vi är jätteviktigt och vi försöker implementera vårt hållbarhetsarbete i alla våra processer. Vi tror att ett hållbart bolag har stabila ben och en ljus framtid, säger Julia.
Företaget strävar efter att producera med så låga CO₂-utsläpp som möjligt.
– Vi håller just nu på med att fasa ut gasol i alla våra processer och i vår fastighetsuppvärmning, berättar Julia.
Bankens nyinstiftade hållbarhetspris är på 25 000kr där vinnaren får välja en organisation att skänka pengarna till. EBP har valt att skänka pengarna till Blekinge Arkipelag.
– Vi valde Blekinge Arkipelag för att vi tycker att de gör ett viktigt arbete. Deras huvudtanke är att människan och naturen ska samexistera. De möjliggör att fler kan ta sig ut i naturen och att barn får möjligheten att uppleva naturen. De utvecklar hela Blekinge till ett mer attraktivt besöksmål, säger Julia.
Vad tycker ni om att banken har instiftat det här priset?
– Det är ett fantastiskt initiativ. Vi tycker att det är ett bra och spännande sätt att uppmärksamma hållbarhetsarbete i regionen. Vi är en industritung region och det händer mycket bra här men det är inte alltid som det får synlighet, avslutar Julia.